Også støtte til to andre projekter om børn og unge
Også en tredje af instituttets forskere skal deltage i forskningsprojekter, der netop har fået tildelt forskningsstøtte fra Danmarks Frie Forskningsfond. Det drejer sig om lektor Anne-Kirstine Mølholt, som er med i undersøgelsen ’System Child - Clientization when growing up with multiple system contacts’, under ledelse af professor MSO, Tea Torbenfeldt Bengtsson, Det Nationale Forsknings- og Analysecenter for Velfærd, VIVE.
- I 'System Child' undersøger vi, hvordan barndommen formes af mødet med mange forskellige offentlige systemer, for eksempel børne- og ungeforvaltningen, psykiatrien og retssystemet, med udgangspunkt i børn i alderen 10 til 17 år anbragt på sikrede døgninstitutioner. Projektet undersøger børnenes oplevelser med multiple systemkontakter og tilvejebringer viden om både de tilsigtede og de utilsigtede konsekvenser, som kendetegner en opvækst som klient og barn i offentlige systemer, siger Anne-Kirstine Mølholt.
Anne-Kirstine Mølholt er også med i det bevilligede forskningsprojekt ’Running Away from Recidentical Care’ (RARC), hvor fokus er på anbragte unge på opholdssteder. Forskningsprojektet ledes af docent Ann-Karina Henriksen, Københavns Professionshøjskole.
- Vi vil forstå, hvorfor unge mennesker stikker af fra opholdssteder, og hvordan medarbejdere på opholdssteder og kommunale sagsbehandlere forstår og reagerer på disse unge. I en international sammenhæng er udfordringen med unge, der stikker af fra anbringelsessteder, udbredt og veldokumenteret. At forstå, hvorfor unge mennesker stikker af, er afgørende for at øge effekten af opholdssteder og forebygge langvarig marginalisering af de mest sårbare unge i det danske omsorgssystem, siger Anne-Kirstine Mølholt.