Spring til indhold.
Forside

Nyhed

Forskningsbevilling: Projekt sætter fokus på risikoen for hjemløshed hos tidligere anbragte unge

Lagt online: 20.06.2023

Unge, der tidligere har været anbragt, har større risiko for at blive hjemløse. Et nyt forskningsprojekt, ledet af lektor Anne-Kirstine Mølholt, skal udvikle anbefalinger til, hvordan man kan forebygge samt styrke indsatsen for at give dem et bedre liv.

Af Charlotte Tybjerg Sørensen, kommunikationsmedarbejder
Foto: Colourbox

- Unge, der i deres opvækst har været anbragt uden for hjemmet, er overrepræsenterede blandt hjemløse unge. Det er tilfældet i de nordiske lande såvel som globalt. Socialpolitisk er der I Danmark kommet fokus på denne risiko, og det er også et særligt fokus i eksempelvis 'Hjem til alle-alliancen'. Men selvom forskningen længe har peget på sammenhængen mellem anbringelse og hjemløshed, har vi i en nordisk kontekst ikke forsøgt at forstå sammenhængen kvalitativt set i hvert fald, siger Anne-Kirstine Mølholt om baggrunden for forskningsprojektet.

Bevillingen er på ca. 5 mio. kr., og kommer fra  NordForsk, som er en selvstændig nordisk forskningsrådgivende og forskningsfinansierende organisation under Nordisk Ministerråd for Uddannelse og Forskning. Projektet er støttet under en sammenslutning af de nordiske forskningsråd inden for samfundsfag og humaniora (NOS-HS-opslag), der støtter yngre forskere.

Et nordisk samarbejdsprojekt

Projektet løber i perioden 2023-206 og er et fællesnordisk samarbejde mellem Aalborg Universitet og universiteter i Norge, Sverige, Finland og Island. I de enkelte lande undersøges det, hvordan unge med anbringelsesbaggrund oplever deres veje ud og ind af hjemløshed, og derudover undersøger projektet også, hvordan socialrådgivere vurderer unges risiko for hjemløshed, når de forlader anbringelse. Det giver både mulighed for viden fra det enkelte land og opsamling af viden i en nordisk kontekst.

- Unge med anbringelses-erfaring er overrepræsenterede blandt hjemløse unge, men vi har dog opnået noget ret særligt i de nordiske lande, nemlig at få vendt risikoen for unge-hjemløshed, så tallene er faldende’. Det er en tendens, vi gerne vil støtte op om ved at skabe mere viden om, hvad der kan være på spil for de unge, når de ryger ud i hjemløshed, og hvad der kan få dem til ikke at være i hjemløshed længere, siger Anne-Kirstine Mølholt og fortsætter:
- Og i projektet tager vi udgangspunkt i, at det er rigtig vigtigt at se hjemløshed i en bredere kontekst ved også at undersøge de unges anbringelseserfaringer.     

Projektet afsluttes med seminarer og videoer, der præsenterer de centrale fund omsat til og møntet mod politikere og praksis.

- Vi forventer, at vi med forskningsprojektet bliver i stand til at udvikle anbefalinger til socialpolitik og praksis for at reducere tidligere anbragte unges risiko for hjemløshed, siger Anne-Kirstine Mølholt.